Akademia z III miejscem w Finale Wojewódzkiej Ligi Młodziczek!

W pierwszym sezonie, w którym Akademia Piłkarska FemGol Lubin miała możliwość rywalizować w Wojewódzkiej Lidze Młodziczek do lat 13, wywalczyliśmy tytuł II wicemistrza Dolnego Śląska! Turniej finałowy odbył się 8 kwietnia w Żarowie a nasze zawodniczki nagrodzone zostały pucharem i medalami, które wręczyli przedstawiciele Komisji Piłkarstwa kobiecego wraz z trenerem kadry wojewódzkiej do lat 16.

Podsumowanie rozgrywek okiem trenera Damiana Rynio:

Jak trener ocenia zakończone zawody?

DR: Jako Akademia chcemy by nasze zawodniczki występowały i rywalizowały w jak największej ilości turniejów piłkarskich, co ma zaowocować podnoszeniem indywidualnych umiejętności zawodniczek. Pod względem szkoleniowym każdy turniej nas wiele nauczył, już we wrześniu zawodniczki miały pierwszą okazję by poczuć grę na dużym boisku bo do tej pory rywalizowaliśmy w systemie 1+4 by przejść odrazu na 1+8 i to widać było w zachowaniu na boisku. Było to dla nas przetarciem na przyszłość i kolejnym doświadczeniem. Pod względem organizacyjnym żałuję bardzo, że jednak mało drużyn zgłosiło się do rozgrywek a fajnie byłoby by zamiast 5 w nastepnym sezonie rywalizowało nawet dwa razy więcej zespołów co na pewno podniesie poziom i prestiż tych rozgrywek.

Jakie były etapy zakończonej ligi młodziczek?

DR: Rozgrywki wystartowały we wrześniu a w planach było rozegranie 5 turniejów piłkarskich, w których każdy zespół miał być gospodarzem. Na pierwszych zawodach rywalizowaliśmy we Wrocławiu, gdzie oprócz gospodarzy stawiły się także drużyny z Wałbrzycha i Wołowa. Kolejne odbyły się także we wrześniu ale w Wałbrzychu, później niestety ze względu na zalane boisko nie doszedł do skutku turniej w Lubinie, którego mieliśmy być gospodarzem a z rozgrywek wycofała się drużyna z Oleśnicy (powody organizacyjne). W październiku odbył się jeszcze jeden turniej, którego gospodarzem był UKS Wołów.

Kto zwyciężył w przeprowadzonych rozgrywkach i czy na tym etapie zakończyły się zmagania?

DR: Mistrzyniami Dolnego Śląska zostały zawodniczki AZS PWSZ Wałbrzych, natomiast drugie miejsce zajęła drużyna AZS Wrocław. Obydwa zespoły awansowały do ćwierćfinałów, do których awansowały 32 zespoły (po 2 najlepsze z każdego województwa). Przed nimi turnieje ćwierćfinałowe by awansować dalej i zagrać w finale ogólnopolskim o tytuł Mistrzyń Polski do lat 13.

Jak trener ocenia drużynę FemGol Lubin na tle innych zespołów?

DR: Po pierwsze start w tych rozgrywkach nie miał na celu skupianie się stricte na wyniku poszczególnych meczów. Oczywiście nasze zawodniczki wiedzą, że w każdym meczu gramy o ZWYCIĘSTWO i taka ma być mentalność każdej piłkarki w naszej Akademii. W każdym spotkaniu mieliśmy swoje zadania, które każda zawodniczka miała do wykonania w zależności od pozycji na boisku. Uczymy się tego, docieramy do głów dziewczyn bo uważamy, że piłka nożna zaczyna się w głowie i każda piłkarka musi na boisku myśleć. Dlatego też dziwić niektórych może, że nasze piłkarki nie wybijają piłki w stronę bramki przeciwnika ale zaawsze chcą grać 1v1 nawet przeciwko silniejszym, może na chwilę obecną lepszym technicznie zawodniczkom, nasze bramkarki nigdy nie wybiły piłki bezpośrednio z ręki a wręcz popełniały wiele błędów przy rozgrywaniu piłki od bramki i zaryzykować mogę nawet stwierdzenie, że połowę straconych bramek sami sprezentowaliśmy przeciwnikowi albo źle podając albo podejmując błędne decyzje już pod bramką! Może najłatwiej byłoby wybić i pozbyć się piłki ale jesteśmy cierpliwi i kiedyś na pewno skorzystamy z tych lekcji a już widać było duży progres jeśli chodzi o te elementy. Cały czas się uczymy! A lekcje od obecnych Mistrzyń Polski, którym jest ciągle AZS PWSZ Wałbrzych czy także bardzo silnej drużyny AZS Wrocław na pewno będą owocne.

Jak ocenia trener zawodniczki, które reprezntowały drużynę w rozgrywkach? Ktoś się bardziej wyróznił?

DR: Nasze zawodniczki wiedzą, że piłka nożna to gra zespołowa i cały zespół pracuje na sukces dlatego nigdy nikogo nie wyrózniamy. Indywidualnie każda piłkarka dostaje informacje co zrobić lepiej i na czym się skupić by poprawiać własne błędy. Uważam, że mamy bardzo fajną grupę dziewczyn, które przy systematycznym treningu szybko podnosić będą swoje umiejętności i osiągać pierwsze znaczące sukcesy.

Kiedy następny turniej i szansa do rywalizacji?

DR: Z niecierpliwością czekamy na finały rozgrywek "Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku" do których awansowały wszystkie 3 nasze zespoły! Finały odbędą się już za tydzień (16-18 kwietnia) w Dzierżoniowie. Niewątpliwie po pierwsze ma to być kolejna możliwość do rywalizacj i podnoszenia swoich umiejętności a po drugie świetna przygoda dla piłkarek Akademii, Wystąpimy tam z grupami U8, U10 i U12. Chcemy grać i dawać możliwość zabawy w piłkę nożną wszystkim chętnym dziewcznkom. Wkrótce także zagramy sparinigi z młodzieżowymi drużynami Zagłębia Lubin a także udamy się na kolejny turniej do Siechnic (22 kwietnia). Planujemy także duży turniej w Lubinie ale o tym wkrótce.

AKADEMIA PIŁKARSKA FemGol LUBIN grała w składzie:

Zuza Rojek, Martyna Marcinek, Ala Bednarczyk, Natalia Szymczak, Oliwia Laskowska, Dominika Cholewa, Iza Ligudzińska (kapitan), Natalia Wiśniewska, Blanka Dumycz, Oliwia Łata, Zuza Wyskida, Wiktoria Kubicka, Nikola Moskal i Agata Jędrych. We wcześniejszych turniejach grały także: Ola Grocholska i Ola Kocik.

DZIĘKUJEMY ZA ROZMOWĘ I GRATULUJEMY ZAWODNICZKOM ZDOBYCIA III MIEJSCA W WOJEWÓDZKIEJ LIDZE MŁODZICZEK U13!